Kontakt
Przedszkole nr 15
Strona głowna  /  KreatywnePrzedszkole
KreatywnePrzedszkole

Nasze przedszkole w roku szkolnym 2017/2018 oraz 2018/2019 bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie organizowanym przez Studium Prawa Europejskiego

"Kreatywne przedszkole - twórczy maluch"

 


 

Celem konkursu jest kształtowanie kompetencji kluczowych dzieci w wieku przedszkolnym, ukazanie ich roli i znaczenia w procesie uczenia się przez całe życie oraz przygotowania dzieci do życia społecznego i funkcjonowania w dorosłym życiu.

Kształtowanie kompetencji w placówce przedszkolnej z jednej strony ma na celu wyposażenie dziecka w odpowiednią wiedzę, a z drugiej – dostarczenie okazji, które pozwolą wyrobić w nim odpowiednie nawyki i zdobyć umiejętności praktyczne, a także przez działanie umożliwią kształtowanie odpowiednich postaw.

Konkurs przeprowadzony zostanie w okresie od 1 marca 2018 r. do 15 listopada 2018 r.


Przystępując do konkursu Przedszkole musi wykonać 7 zadań. Ich zrealizowanie pozwoli naszej placówce otrzymać tytuł "Kreatywne przedszkole - twórczy maluch".

Nasza placówka brała udział już dwukrotnie w Ogólnopolskich Konkursach organizowanych przez Studium Prawa Europejskiego. Możemy pochwalić się takimi certyfikatami jak: "Bezpieczne dziecko - bezpieczne przedszkole" oraz "Przedszkole talentów". 


 

Poniżej zamieszczamy relacje z wykonywania poszczególnych zadań:


1. Zorganizowanie w przedszkolu konkursu recytatorskiego lub konkursu piosenki prezentującego wiersze lub utwory w języku polskim lub obcym – kształtowanie kompetencji porozumiewania się w języku ojczystym lub w językach obcych.

W dniu 7.03.2018 r. w naszym przedszkolu odbył się " I Przedszkolny Festiwal Recytatorski Wierszy Polskich Poetów". Przedszkolaki z pasją recytowały wiersze znanych polskich poetów. Założeniem konkursu było rozwijanie u dzieci właściwej wymowy, recytacji i interpretacji utworu oraz możliwość prezentacji przed publicznością. Przedszkolaki deklamowały znane wiersze z klasyki literatury dziecięcej autorstwa: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Marii Konopnickiej, Stanisława Jachowicza. Przedstawiane wiersze były zabawne i wpadające w ucho. Każdy z recytatorów zachwycił widzów wdziękiem oraz niepowtarzalną interpretacją utworów. Każdy występ nagradzany został gromkimi brawami. Wszyscy uczestnicy przeglądu otrzymali pamiątkowe książeczki. 

Poniżej krótka fotorelacja. Więcej zdjęć z tego wydarzenia znajdą Państwo w folderze http://przedszkole15sw.eprzedszkola.pl/?m=galeria&id=310 

 


2. Mapa myśli przedszkolaka – tworzenie mapy myśli, przedstawienia problemu, opracowania pojęcia. Wykorzystuje się w niej schematy, rysunki, symbole, krótkie słowa i hasła. Celem stosowania map myśli, pojęciowych jest usystematyzowanie lub wizualizacja zdobytej wiedzy – kształtowanie kompetencji umiejętność uczenia się.


3. Przygotowanie i wykorzystywanie kącika badawczego – zaopatrzonego w przyrządy i pojemniki (menzurki, butelki i słoiki o różnej pojemności, pojemniki z piaskiem i wodą, lejki itp.), przyrządy miernicze (linijki, ekierki, miary krawieckie, poziomice, wagi, termometry itp.), sprzęty i urządzenia (mikroskop, lupa, kompas, kalkulator, kalejdoskop, lornetka itp.). Przygotowanie zajęć, wykonywanie doświadczeń i eksperymentów, liczenie, segregowanie, ważenie, klasyfikowanie itp., obserwacja zachodzących procesów, wyciąganie wniosków – kształtowanie kompetencji matematycznych i podstawowych kompetencji naukowo-technicznych.


4. Zorganizowanie uroczystości przedszkolnej, której celem będzie poznawanie, przeżywanie oraz kreowanie kultury regionalnej i narodowej lub ukazywanie różnorodności zasobów i tradycji kulturowych innych narodów. Dzieci zaprezentują swoje umiejętności wokalne, recytatorskie, teatralne, ruchowe przed swoją rodziną, społecznością przedszkolną czy środowiskiem lokalnym – kształtowanie kompetencji świadomości i ekspresji kulturalnej.

W dniu 25.04.2018r. w naszym przedszkolu uroczyście świętowaliśmy obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Celem uroczystości było rozbudzanie w najmłodszych zainteresowania Ojczyzną i kształtowanie poczucia dumy z przynależności narodowej, przeżywanie kultury narodowej.

Przedszkolaki ubrane w odświętne stroje miały ze sobą biało-czerwone flagi. Świętowanie rozpoczęło się od wspólnego zaśpiewania hymnu narodowego. Następnie odbył się występ artystyczny przygotowany przez dzieci z grupy "Plastusie", podczas którego dzieci zaprezentowały pozostałym przedszkolakom narodowy taniec "Polonez" oraz swoje umiejętności wokalne i recytatorskie w piosenkach oraz wierszach patriotycznych. Odbyły się również występy artystyczne poszczególnych grup. Na zakończenie uroczystości wspólnie odśpiewaliśmy piosenkę "Kocham Cię Polsko".  

Dzięki słonecznej pogodzie wyruszyliśmy na pochód w okolicy przedszkola z biało-czerwonymi flagami w rękach, aby dzieci mogły rozwijać wiedzę dotyczącą zarówno kultury narodowej, jak i regionalnej. 

 

Poniżej krótka fotorelacja. Więcej zdjęć z tego wydarzenia znajdą Państwo w folderze: przedszkole15sw.eprzedszkola.pl/?m=galeria&id=329

W miesiącu maju przypada Dzień Europy. Doskonale teraz o tym wiedzą dzieci z Przedszkola nr 15, ponieważ z tej okazji grupa "Biedronki" przedstawiła całej społeczności przedszkolnej "europejską" inscenizację. Z racji faktu, że "Biedronki" realizują w grupie program "Jestem Polakiem i Europejczykiem" - toteż tego dnia przedszkolaki zaprosiły wszystkich na swój występ - gdzie pojawili się m.in Polacy, Grecy, Włosi czy Duńczycy! Dzieci miały okazję dowiedzieć się jak wygląda flaga Unii Europejskiej. Wszyscy uroczyście odśpiewali hymn – „Oda do radości”. Przedszkolaki miały również okazję obejrzeć tańce ludowe krajów unijnych: Krakowiaka czy grecką Zorbę. Na zakończenie uroczystości wszyscy zostali poczęstowani przez przedszkolaków z grupy "Biedronki" słodyczami z flagą Unii Europejskiej

Głównym celem całego przedsięwzięcia było zapoznanie dzieci z symbolami, zwyczajami i tradycjami państw europejskich oraz kształtowanie wśród przedszkolaków poczucia przynależności narodowej i europejskiej.

 

Poniżej krótka fotorelacja. Więcej zdjęć z tego wydarzenia znajdą Państwo w folderze: http://przedszkole15sw.eprzedszkola.pl/?m=galeria&id=333&pokaz_strone=1


5. Mały wolontariat – zorganizowanie akcji charytatywnej w dowolnej formie i na wybrany cel, angażując dzieci i ich rodziny do udziału w akcjach – kształtowanie kompetencji społecznych i obywatelskich. 


6. Nauka programowania w przedszkolu – przygotowanie zajęć rozwijających myślenie komputacyjne u dzieci z pomocą narzędzi informatycznych (tablety, laptopy, komputery, aplikacje i programy online) oraz innych pomocy dydaktycznych (gry planszowe, układanki, puzzle, łamigłówki i zagadki, instrukcje itp.) – kształtowanie kompetencji informatycznych.


7. Wspólne przygotowanie pracy plastycznej lub technicznej na dowolnie wybrany temat wykorzystując surowce wtórne, uświadamiając dzieciom potrzebę dbania o środowisko naturalne – kształtowanie kompetencji inicjatywności i przedsiębiorczości.


 


Ostatnia aktualizacja: 2018-08-29